Zadzwoń: tel. 604 339 781

Zajęcia dla dzieci (klasy 4-6)

Półkolonie dla Międzygalaktycznych Inżynierów to 5 dniowe zajęcia kreatywne w okresie wakacji i ferii zimowych, w trakcie których uczestnicy udają się w fascynującą podróż do Odległej Galaktyki. Poznają tajniki mechatroniki i programowania, przy wykorzystaniu zestawów LEGO Mindstorms EV3. Wcielą się w postacie z Gwiezdnych Wojen i zostaną poddani próbie na Rycerza Jedi.

Zajęcia dla dzieci (klasy 4-6)

Półkolonie dla Międzygalaktycznych Inżynierów to 5 dniowe zajęcia kreatywne w okresie wakacji i ferii zimowych, w trakcie których uczestnicy udają się w fascynującą podróż do Odległej Galaktyki. Poznają tajniki mechatroniki i programowania, przy wykorzystaniu zestawów LEGO Mindstorms EV3. Wcielą się w postacie z Gwiezdnych Wojen i zostaną poddani próbie na Rycerza Jedi.

O kursie

O kursie

5 dniowe półkolonie dla dzieci klas 4-6, odbywające się w wakacje od poniedziałku do piątku w godzinach 900 – 1600 (możliwa opieka w świetlicy w godz. 700 – 1800). Celem zajęć jest rozwijanie w dzieciach pasji do nauk ścisłych, poprzez świetną zabawę specjalistycznymi klockami LEGO. Dzieci budują, a następnie programują zaawansowane konstrukcje robotów z Lego Mindstorms EV3, ożywiają je i wystawiają w konkursie. Zajęcia pozwalają zgłębić tajniki fizyki, mechatroniki, mechaniki, podstaw konstrukcji maszyn, programowania w dedykowanym języku LabView oraz rozwijają w dzieciach kreatywność i umiejętność pracy w grupie.

Dzieci uczą się umiejętności współpracy dlatego pracują w zespołach 3 osobowych, w turnusie uczestniczy maksymalnie 18 osób. W ramach półkolonii oferowane jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek oraz bez ograniczeń zimne i ciepłe napoje – z wyłączeniem napoi gazowanych). Podczas półkolonii Międzygalaktyczny Inżynier dzieci wcielą się w postacie bohaterów Gwiezdnych Wojen, udadzą się w podróż do Odległej Galaktyki, by odbyć próbę i zdobyć umiejętności Rycerza Jedi.

Program zajęć

Program zajęć

Półkolonie są osadzone w tematyce Gwiezdnych Wojen, dzieci są Uczniami Szkoły Jedi i muszą przejść próby by zdobyć awans na Rycerza Jedi. W ciągu 35 godzin zajęć dydaktycznych dzieci pod czujnym okiem instruktorów codziennie realizują nowy projekt. Każdego dnia międzygalaktycznej przygody otrzymają misję do zrealizowania. Zaczynamy od przedstawienia zadania, burzy mózgów z propozycjami rozwiązań. Następnie powstają pierwsze projekty, z których podczas testów eliminowane są błędy. Roboty należy jeszcze odpowiednio zaprogramować. Gotowe projekty startują codziennie w konkursie i udowadniają swoje przewagi nad innymi rozwiązaniami. Międzygalaktyczni Inżynierowie m.in. zbudują i zaprogramują maszynę kroczącą, satelitę z wyrzutnią rakiet, czołg na gąsienicach, robota zwiadowczego oraz swoją autorską konstrukcję zgodnie z wytycznymi, którą ostatniego dnia przedstawią na uroczystym zakończeniu półkolonii Rodzicom. Dodatkowo dzieci zgłębią wiedzę m.in. na temat kosmosu, działania grawitacji, siły odśrodkowej, poznają różne konstrukcje łazików, robotów, dowiedzą się jak działają symulatory lotów, satelity, jak bada się planety, a to wszystko w atmosferze wspaniałej zabawy wcielając się w rolę ulubionych bohaterów z Gwiezdnych Wojen.

Podczas zajęć dzieci:

 • rozwijają zdolności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej,
 • uczą się realizowania zadań w określonym czasie i przy ograniczonych zasobach,
 • poznają pojęcie algorytmu oraz uczą się podstaw programowania, w prostym języku graficzno-tekstowym, z którym sobie doskonale radzą,
 • poznają zasady matematyki, fizyki i mechaniki na prostych przykładach oraz uczą się, jak te zasady zastosować w praktyce przy budowaniu robotów,
 • poznają zasady pracy w grupie, uczą się prezentacji własnych pomysłów oraz kreatywnego myślenia.

Dydaktyka

Materiał dydaktyczny

Podczas zajęć wykorzystujemy profesjonalne zestawy LEGO MINDSTORMS zaprojektowane w Massachusetts Institut of Technology. Zestawy łączą klocki Lego (głównie z serii Lego Technic) z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie. Sercem systemu jest programowalna za pomocą komputera „kostka” NXT, wyposażona w 32-bitowy procesor oraz cztery porty wejścia i trzy wyjścia do komunikacji z sensorami oraz innymi urządzeniami.

Zestawy posiadają elementy umożliwiające skonstruowanie robotów, które po odpowiednim zaprogramowaniu potrafią poruszać się, komunikować z otoczeniem oraz są zdolne do rozwiązania postawionego przed dziećmi problemu (np. selekcja kolorowych kulek, wyjazd z labiryntu, sprzątnięcie określonego obszaru). Graficzny sposób programowania jest przyjazny i intuicyjny dla dzieci, a jednocześnie dzięki zastosowaniu algorytmów kształtuje logiczny sposób myślenia. Prowadzi to do uporządkowania procesów myślowych, co jest szczególnie ważne w rozwoju kompetencji matematyczno-przyrodniczych i ICT. Interaktywna forma zajęć zapewnia świetną zabawę i zaangażowanie uczestników. Przyswajanie wiedzy jest efektywne, gdyż uczestnicy są motywowani do podejmowania wyzwań, które z jednej strony stanowią zabawę, a z drugiej prowadzą dziecko przez labirynt praktycznych zagadnień, przydatnych w bieżącej edukacji szkolnej.

Plan dnia

Plan dnia

 • 7:00 - 9:00 – świetlica
 • 9:00 – rozpoczęcie zajęć
 • 9:00 - 9:30 – przywitanie uczestników, zabawy integracyjne, wstęp do zadania
 • 9:30 - 10:00 – „burza mózgów” – projektowanie robotów
 • 10:00 - 10:30 – śniadanie
 • 10:30 - 12:30 – budowa robotów
 • 12:30 - 13:00 – zabawy integracyjne na świeżym powietrzu (przy sprzyjającej pogodzie)
 • 13:00 - 13:30 – obiad
 • 13:30 - 15:0 – opracowanie algorytmu i programowanie robota, testy
 • 15:00 - 15:15 – podwieczorek
 • 15:15 - 16:00 – zabawa robotami, konkursy
 • 16:00 – zakończenie zajęć
 • 16:00 - 18:00 – świetlica

Lokalizacje i terminy

Lokalizacje

Placówka Gliwice Politechnika

Politechnika Śląska, ul. Akademicka 16
Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki

 • brak terminów
Placówka Katowice Uniwersytet

Uniwersytet Śląski, ul. Uniwersytecka 4
Instytut Fizyki

 • brak terminów
Zapisz

Cena

Cena

Cena kursu: 840,00 PLN
(740,00 PLN dla uczestników Kursów Semestralnych i wcześniejszych edycji Półkolonii - w polu kod promocyjny prosimy wpisać: "KONTYNUACJA")

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zaliczki 200,00 PLN, pozostałą część płatności można uiścić do 7 dni przed rozpoczęciem półkolonii.

W ramach zajęć gwarantujemy Państwu:

 • 35 godzin zajęć dydaktycznych (od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 - 16:00),
 • możliwość dodatkowej opieki w świetlicy w godz. od 7:00 do 18:00
 • zajęcia w grupach maksymalnie 18 osobowych,
 • komfortową edukację w trzyosobowych zespołach,
 • pełne wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek, ciepłe i zimne napoje),
 • opiekę i wiedzę wykwalifikowanej kadry,
 • dyplom ukończenia kursu,
 • godzinny interaktywny pokaz dla rodziców na zakończenie kursu.
Zapisz

Galeria

Galeria

FAQ

FAQ

Zapisz się już dziś!

Zapraszamy na lekcję pokazową!

Już dziś umów się na lekcję pokazową w Fabryce Naukowców! Lekcja pokazowa jest bezpłatna - przyjdź i przekonaj się, czy nasze zajęcia spodobają się Tobie i Twojemu dziecku.

Budujemy roboty Lego

Zapisy

FAQ

Masz wątpliwości? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

FAQ